Mon - Fri : 09 AM - 09 PM
CMS Nedir? İnternet
CMS uluslararası bir kullanım olup; Content Management System ( İçerik Yönetim Sistemi) Kelimelerinin kısaltmasıdır.

Genel olarak kullanıcıların bir panel yöntemi ile web sitelerinin ara yüzündeki yayın öğelerini yönetmelerini sağlayan sistemlerdir. Kullanıcılar herhangi kod veya tasarım bilgisine gereksinim duymadan sitelerine içerik( görsel, yazı, video vs.) ekler, siler veya düzenleyebilirler.

CMS yapılar kullanıcısı açısından  ECMS, WCMS, DMS, MSMS, CCMS, MSMS gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar kullanım şekli ve amacına göre değişmektedir. Hayatımızda bulundukları yere göre ise 2 tipte değerlendirebiliriz. Bunlar tekil kullanım veya Saas( Çoklu kullanım) şeklinde basitleştirilebilir.

Tekil kullanım CMS yapısı, kişi veya kurumun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurgulanmış ve kişisel bir barındırma alanına ihtiyaç duyar. Saas yapılar ise bir merkezi hizmet yapısıdır. Mesela ilan siteleri, video paylaşım siteleri, toplu eğitim siteleri vs. Saas lar kullanıcılarından sürekli düzenli gelir elde etmek üzerine planlanırlar.

Tekil kullanım CMS leri ise açık kaynak ve özel olarak 2 ye ayrılır. Açık kaynak CMS ler bir platformda birçok yazılımcının katkısı ile sürekli geliştirilen ve kullanıcılara aslında ücretsiz olarak sunulan yapılardır. Wordpress, joomla, drulap, prestashop gibi onlarca CMS bulunabilir. Kod, tasarım, güvenlik gibi konularda ciddi bilgi sahibi olan uzmanlarca kullanımında bir sorun yoktur. Bu tip hakimiyet seviyesine gelenler de bu hizmetleri artık ücretli vermektedirler. 
Bu tip CMS kullanıcıları uzun vadede sürekli profesyonel destek almak zorundadırlar. Çünkü kurulum dönemi bilinmeyen ve sonradan ortaya çıkan açıklar için sürekli yamalar yayınlanır ve doğru güncellemeler yapılmalıdır. Bu tip CMS ler ayrıca piyasada "akrabamın çocuğu" olarak adlandırılan amatör web hizmeti veren arkadaşlar için biçilmiş kaftan olup; bu tip hizmetler genelde yılını doldurmadan sorunlarla karşılaşılır.

Özel CMS ler ise bir ekip tarafından geliştirilir. Bu geliştirme ekibin tercih ettiği bir konuda uzmanlaşmayla ilerler. Özel CMS yazılımları gerekli fonksiyonel ve güvenlik testlerinden geçmiş ve bir ekip tarafından geliştirilmiş olduğundan, bilinen veya bilinmeyen risklere olabildiğince kapalıdır. Profesyonel bir hizmet kapsamında olduğu için belli bir garanti içerir.
 
"Yeni CMS"  bir tekil kullanım altyapısıdır. Yani tamamen kullanıcıya özel kurulur ve optimize edilir. Ekibimizin uzmanlığı ise ticari yapıların ihtiyaçlarını tek noktada karşılayacak yazılımlardır. Yeni CMS, hizmet, ürün veya içerik sunumu yapmak için tüm ihtiyaçları tek nokta karşılar. 

64
05-12-2023

Benzer Bloglar

Yorumlar

Bu içeriğe Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum

Kategoriler
Son Bloglar

CMS Nedir?

3 ay önce

Form nedir?

9 ay önce

Blok Nedir?

10 ay önce

Modül nedir?

10 ay önce

Seo Nedir?

10 ay önce